Svetlobna gverila: Transformacije
Svetlobna gverila je letos uradno stopila v obdobje odraslosti – z 18. edicijo festivala, posvečenega umetniškemu raziskovanju medija svetlobe, ki velja za edinstveno manifestacijo tega tipa v tukajšnjem prostoru. Letošnja naslovna tema so Transformacije; izbrana dela reflektirajo različne vidike sprememb in preobrazb, ki smo jim priča v našem okolju oziroma v naših življenjih.
Seveda sleherno umetniško delo predpostavlja takšno ali drugačno transformacijo, tako v samem procesu produkcije kot tudi na ravni njegovega dojemanja. Transformacijski potencial (vizualne) umetnosti lahko razumemo kot tisto lastnost umetniškega dela, s katero to zmore vplivati na čutno dojemanje gledalca in njegovo zavest, posledično pa tudi na širšo družbo oziroma kulturo. Ta potencial je lahko zelo raznolik, tako po jakosti kot po vsebini, in sega od preproste čutne naslade do globljih kognitivnih sprememb, ki vplivajo na naše razumevanje okolice, družbe in medsebojnih odnosov.
Umetniška dela, še zlasti site-specific postavitve v javnem prostoru, ki so bile na festivalu, ki je potekal do 22. junija, v večini, pa so vplivale tudi na transformacijo samega okolja in ga tako preobrazile v prostore brezmejne domišljije in estetske kontemplacije. Pri oblikovanju programa letošnjega festivala so kuratorje zanimali projekti, ki s pomočjo izvirne umetniške govorice naglašajo različne vidike transformacij – tako na ravni same forme kot tudi v kontekstu prostora oziroma na ravni gledalčeve percepcije.
Razstava v Galeriji Vžigalica, ki je na ogled tudi po izteku festivala, vse do 1. septembra, vključuje dela mednarodne umetniške zasedbe, ki jo tvorijo Cinzia Campolese, Lovro Ivančić in Sarah Rechberger. Ti se vsak na svoj način lotevajo tematike transformacij: vsi trije pa izhajajo iz potenciala prostora, pri čemer osmišljajo tako njegove fizikalne kot povsem fikcijske vidike.
Interaktivni projekt Ravnovesje Cinzie Campolese z umerjenim valovanjem laserskih žarkov odpira vprašanja o naravi prostora oziroma o njegovi levitvi v nekakšen živ organizem. Lovro Ivančić želi s postavitvijo Paralelni svetovi: območje 18.31 ustvariti vzdušje odtujenosti; z njegovo ambientalno instalacijo okušamo utrip neznanega, nezemeljskega okolja, kjer vladajo drugačni zakoni in razmerja. Intermedijska instalacija Planetarna čutna zavest Sarah Rechberger nas prav tako uvaja v polje futurističnih razglabljanj. Vodi nas v svet, kot ga oblikuje čutna zavest planeta Zemlja, ki s pomočjo t. i. planetarne inteligence povzroči temeljito preobrazbo narave in s tem življenja na njegovem obličju.
Matjaž Brulc
Osrednja festivalska razstava v Galeriji Vžigalica je po zaključku Festivala Svetlobna gverila (24. 5. do 22. 6. 2024) na ogled vse do 1. 9. 2024 v rednem delovnem času galerije, od torka do nedelje med 10.00 in 18.00.
Kolofon
Produkcija: Strip Core/Forum Ljubljana
Koprodukcija: Muzej in galerije mesta Ljubljane, Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji
Umetniki: Cinzia Campolese, Lovro Ivančić, Sarah Rechberger
Kuratorji razstave: Katerina Mirović, Janez Grošelj, Nika Erjavec
Koordinator (Galerija Vžigalica): Jani Pirnat
Sponzorji: Javna razsvetljava, Riwal, Mladina, Radio Študent, Piceriji Foculus in Parma
Projekt so podprli: Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za kulturo RS
Lokacija
Trg francoske revolucije 7
1000 Ljubljana
T 01 24 12 590
T 01 24 12 500
E galerija.vzigalica@mgml.si
Odpiralni čas
torek–nedelja: 10.00–18.00
ponedeljek: zaprto
1. januar, 1. november, 25. december: zaprto
24. in 31. december: 10.00–14.00
Vstopnice
Vstop prost.
Novice
Poletna muzejska noč vabi v prijetna okolja muzejev in galerij, kjer vam bodo družbo delali zgodovinske in umetniške razstave, koncerti, delavnice, vodstva, sprehodi po parkih in vrtovih, družabne igre in kolesarske ture.